Podstawy 0 – FAQ czyli pytania i odpowiedzi

 

Materiały przygotowane na podstawie wypowiedzi członków grupy Freestyle Libre Polska (Pl) na Facebooku. Z biegiem czasu, w miarę możliwości będziemy uzupełniać artykuł o nowe pytania i odpowiedzi 🙂

Zanim zaczniesz czytać

Sprawdź pytania i odpowiedzi (FAQ) przygotowane przez firmę Abbott na ich stronie internetowej (kliknij tutaj)

www.freestylelibre.pl

www.abbott.pl

Infolinia Abbott: 800 500 800 czynna pon.-pt. w godz. 8-17

Co to jest FreeStyle Libre?

FreeStyle Libre to system monitorowania glikemii typu Flash, który odczytuje poziom glukozy bezpośrednio z płynu śródtkankowego za pomocą przymocowanego do ciała sensora. Aby dokonać pomiaru wystarczy zbliżyć do sensora czytnik i na jego ekranie pojawi się poziom glukozy.

Tłumacząc zasadę działania na chłopski rozum: do ciała przyczepiane jest na 14 dni małe kółeczko (trochę większe od monety 5zł), które co kilka minut skanuje naszą tkankę pod skórą i odczytuje z niej poziom cukru. Aby zobaczyć jaki mamy cukier nie trzeba się kłuć – wystarczy przyłożyć do wspomnianego kółeczka czytnik (specjalny glukometr) i na ekranie pojawi się wynik pomiaru.

Więcej informacji oraz filmiki na ten temat znajdziecie na stronie www.freestylelibre.pl przygotowanej przez producenta, firmę Abbott, a także w internecie, m.in. na tym blogu.

Dla kogo jest Libre?

FreeStyle Libre został dopuszczony do użytku przez osoby chore na cukrzycę w wieku powyżej 4 lat. Osoby niepełnoletnie (od 4-17 lat) mogą używać systemu pod kontrolą osoby pełnoletniej.

Firma Abbott nie przeprowadziła testów na dzieciach poniżej 4 roku życia ani na kobietach w ciąży co prawdopodobnie oznacza, że nie można być do końca pewnym odczytów poziomu glukozy zarówno u malutkich dzieci jak i kobiet w ciąży. W Stanach zjednoczonych nie badano również poprawności działania Libre u osób dializowanych.

Wśród członków grupy pojawiają się jednak zarówno rodzice dzieci poniżej 4 roku życia jak i kobiety w ciąży, którzy z powodzeniem używają systemu.

Jak zdobyć FSL?

Gdzie kupić FreeStyle Libre w Polsce?

Freestyle Libre sprzedawane jest w Polsce przede wszystkim za pośrednictwem strony internetowej www.freestylelibre.pl gdzie należy się zarejestrować, a następnie zalogować i dokonać zakupu.

W ostatnim czasie pojawiła się możliwość zakupu w kilku sklepach internetowych i w niektórych aptekach.

Aktualna w chwili pisania tego wpisu lista aptek, w których można zakupić sensory Libre:

Apteki stacjonarne, w których można zakupić sensory:

 1. Poznań, apteka Miodowa na ul. Miodowej 4, naprzeciwko Szpitala im. K.Jonshera przy ulicy Szpitalnej
 2. Poznań, apteka Koniczynka, Powstańców Wlkp. 14b
 3. Białystok, Apteka Pod Gryfem, ul. Legionowa 30/3,  +48 85 742 30 95
 4. Katowice, sklep medyczny przy Klinika SCZD ul.Medyków
 5. Katowice, Apteka Rodzinna, Bolesława Chrobrego 29/II, osiedle Tysiąclecia
 6. Warszawa, Instytut Diabetologii, ul. Żegańska 46a (Międzylesie)
 7. Kalisz, sklep medyczny ul. Górnośląska 40
 8. Łódź Apteka Św. Franciszka ul. Sporna 36/50
 9. Łódź, apteka “Aloes” ul. Narutowicza 92
 10. Łódź, apteka Aloes ul. Hubala 1
 11. Kielce Sklep Medyczny ul Kościuszki 8
 12. Kielce, Apteka Remedium Kosciuszki 7
 13. Wrocław ul. wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 20, Apteka HERBA
 14. Wrocław, ul. Podwale 36. Apteka dr max.
 15. Częstochowa, Apteka Osiedlowa Aleja Niepodległości 27
 16. Zabrze, Medital Sklep Medyczny, ul. Wolności 345 p. 805
 17. Szczecin, sklep medyczny, ul. Mieszka I 94
 18. Lublin, ul. Lubartowska 77, sklep medyczny S.O.S DIABETYKA
 19. Rzeszów, Apteka ul. Zenitowa 2 (obok szpitala nr 2, na Lwowskiej),
 20. Gdańsk, Apteka przy Akademii, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3/1
 21. Jaworzno, ul. nosala 5 dzielnica podwale tel 32 616 12 55.
 22. Sosnowiec, ul. Staszica 8b C.H. Plejada tel. 32 290 09 75- całodobowa apteka Melisa
 23. Kraków, sklep medyczny Life + ul. Pomorska 1, cena 275zł.
 24. Kraków, diabetyk24 ul. Kopernika 22/7
 25. Gorlice, sklep medyczny Life Care, ul. 3 maja 3
 26. Tarnów, sklep Life Care przy ul.M.C. Skłodowskiej cena 275
 27. Chojnice, sklep medyczny, Plac Św. Jerzego 1
 28. Bielsko-Biała, Apteka na Dworcu ul. Warszawskiej 2. Apteka jest otwarta całodobowo i znajduje się w budynku dworca PKP
 29. Kwidzyn, sklep medyczny ul. Hallera 8
 30. Praszka, ul. Listopadowa 14, apteka Magnolia, przy stacji CPN
 31. Ostrowiec Świętokrzyski , Apteka Codzienna na os. Ogrody
 32. Bydgoszcz, apteka im. Ojca Klimuszki na ul. Wojska Polskiego oraz apteka szpitala Biziel
 33. Nowy Sącz, sklep medyczny, Life+ Rynek 22
 34. Toruń, Apteka Panaceum, ul. Odrodzenia 1

Darmowe próbki – jak dostać?

Można spróbować pozyskać darmowe zestawy startowe (próbki) w następujący sposób:

 1. Otrzymanie czytnika i/lub sensora z poradni diabetologicznej – należy zapytać swojego diabetologa o taką możliwość. Zaraz po wprowadzeniu FSL na rynek polski wielu diabetologów miało możliwość przekazywać swoim pacjentom darmowe próbki. Z biegiem czasu jest to jednak coraz rzadsza sytuacja.
 2. Otrzymanie czytnika i/lub sensora z fundacji – należy zwrócić się do fundacji, do której się należy z zapytaniem czy mają dostępne darmowe czytniki i/lub sensory.

Kody na darmową przesyłkę

Przesyłka każdego zamówienia złożonego na stronie FreeStyle Libre kosztuje obecnie 25,50 zł. Od czasu do czasu pojawiają się kody na darmową przesyłkę, które można wykorzystać jednorazowo. Najczęściej kody te przesyłane są na adres mailowy do użytkowników, którzy mają już konto w sklepie na www.freestylelibre.pl. Czasem można też uzyskać kod dzwoniąc na infolinię firmy Abbott pod nr 800 500 800.

Większość z nas wykorzystuje swój kod na własne zamówienia, więc pytania o darmowe kody na forum grupy nie są zbyt dobrze przyjmowane. Zanim zapytasz “czy ktoś nie ma kodu” sprawdź swoją skrzynkę mailową i/lub zadzwoń na infolinię.

Płatność za zamówienie

Płatność za FreeStyle Libre (na stronie www.freestylelibre.pl) jest możliwa tylko za pomocą karty kredytowej oraz płatności elektronicznych PayPal lub przelewy24. Jeżeli masz problem z wykonaniem takiej płatności spróbuj poszukać na grupie osób z Twojej okolicy, które mogłyby pomóc w realizacji zamówienia.

Gdzie kupić tańsze sensory?

Sensory FreeStyle Libre kosztują mniej więcej tyle samo w każdy kraju Europy (255 PLN/sensor), w którym są dostępne. Nie ma możliwości zakupu tańszych sensorów, chyba, że ktoś chce odsprzedać sensor, którego nie będzie używał lub jest on przeterminowany.

Pytanie o to na grupie nie jest mile widziane, gdyż jeżeli już ktoś takie znajdzie to tańsze sensory zwykle pochodzą z darmowych partii, które powinny były trafić do osób potrzebujących lub są darmowymi próbkami promocyjnymi = nie do sprzedaży!

Na grupie obowiązuje takżę zakaz sprzedaży wszelkich produktów, które nie są czytnikiem i/lub sensorem Libre. Na sprzedaż można oferować TYLKO czytniki i sensory, na które sprzedający posiada dowód zakupu. W grupie jest absolutny zakaz handlowania produktami Libre otrzymanymi z Fundacji.

Jak to działa?

Czy aplikacja sensora boli?

Teoretycznie NIE. Praktycznie – prawie nie czuć momentu kiedy igiełka wkłuwa się w ciało i wprowadza teflonową rureczkę, która będzie pobierać płyn do pomiaru. Bardziej niepokojący jest dźwięk w momencie “przybijania pieczątki” niż samo ukłucie.

Zdarzają się jednak przypadki, że bardziej wrażliwe rączki (np. u dzieci) odczuwają ból przy zakładaniu, jednak nie jest on duży i nie powinien się utrzymywać dłużej niż przez kilka minut.

Użytkownicy donoszą, że uczucie jest podobne, ale zdecydowanie mniej nieprzyjemne niż zakładanie wkłucia do pompy serterem.

Czym można aktywować sensor?

Sensor powinno się aktywować czytnikiem Libre, gdyż tylko taki sposób uruchomienia go pozwala na zachowanie gwarancji.

Jeżeli nie ma możliwości aktywacji sensora czytnikiem (np. nie posiadasz go lub Twój sensor pochodzi np. z Australii) to można to zrobić przy pomocy telefonu komórkowego z trybem NFC i zainstalowanej na nim aplikacji GlimpS. Aplikacja ta służy tylko do aktywacji sensora. Potem można używać już dowolnej innej do skanowania i odczytów.

Czym można odczytać sensor?

Istnieje obecnie kilka sposobów na odczytanie pomiaru z sensora:

  1. Odczyt fabrycznym czytnikiem FreeStyle Libre = jedyny zalecany przez producenta sposób odczytu pomiarów w Polsce. UWAGA! Aktualnie, w Polsce, tylko odczyt fabrycznym czytnikiem pozwala na ewentualne zgłoszenie reklamacji w związku z rozbieżnością pomiarów! (Przejdź do pytania o reklamacje)
  2. Odczyt telefonem komórkowym z aktywnym trybem NFC – na telefonie musi być zainstalowana aplikacja pozwalająca na połączenie się z Libre i pobranie pomiarów. Producent udostępnia taką aplikację jednak nie jest ona jeszcze dostępna dla użytkowników na terenie Polski (Libre Link). Istnieją inne, nieoficjalne aplikacje, które pozwalają na odczyt poprzez przyłożenie telefonu komórkowego – jest to m.in. xDrip, Glimp, LiApp.
  3. Odczyt przy pomocy Transmiterów – przyłożony do sensora przesyła dane do aplikacji w telefonie komórkowym. Możesz przymocować go na stałe co tworzy z Libre + Transmiter + telefon komórkowy system ciągłego monitoringu glikemii (CGM).
  4. Odczyt przy pomocy smartwatcha Sony SW3 – podobnie jak transmiter – urządzenie po przyłożeniu (można przymocować na stałe) przesyła dane z sensora do aplikacji na telefonie komórkowym.

Jak przygotować skórę przed założeniem sensora?

Przed założeniem sensora powinno się dokładnie odtłuścić miejsce, do którego będzie przyczepiany. W przypadku osób dorosłych może być konieczne np. zgolenie lub depilacja włosów z obszaru o średnicy ok 5-10 cm, jednak najlepiej nie robić tego bezpośrednio przed założeniem sensora gdyż skóra może zostać podrażniona. Producent do każdego zestawu sensor + aplikator dołącza specjalny gazik, który powinien wystarczyć do przemycia skóry, jednak z naszych doświadczeń może to być niewystarczające.

Członkowie grupy polecają najpierw umyć skórę wodą z mydłem a następnie dokładnie osuszyć. Najlepiej poczekać kilka do kilkunastu minut po prysznicu lub intensywnym wysiłku fizycznym gdyż skóra może tylko wydawać się sucha. Przed samą aplikacją przemywamy skórę wacikiem dołączonym do sensora lub innym podobnym. Czekamy chwilę aby alkohol z wacika wyparował. Po tym zabiegu możemy złożyć zestaw sensor + aplikator wg załączonej do niego instrukcji i “przybić pieczątkę” ;).

Gdzie można przymocować sensor?

Firma Abbott sugeruje, że sensor można przymocować na tylnej stronie ramienia. Nie podają oni żadnych innych sprawdzonych miejsc aplikacji sensora.

Jednakże członkowie grupy, poza polecanym przez producenta miejscem, z powodzeniem noszą sensor na takich częściach ciała jak: udo, brzuch, górna część pośladka … i zgłaszają, że odczyty stężenia glukozy są prawidłowe.

Przed wyborem miejsca aplikacji pamiętaj, że lepiej wybrać miejsca bardziej osłonięte – np. tył niż bok ramienia tak, żeby zminimalizować ryzyko zahaczenia choćby o framugę drzwi :P.

Kiedy założyć a kiedy aktywować nowy sensor?

Producent zaleca założenie sensora i aktywowanie go od razu. Po 60 minutach możliwe są pierwsze odczyty poziomu cukru. Jednak w przypadku niektórych osób wyniki po 60 minutach od założenia mogą przez jakiś czas być nieprawidłowe. Na infolinii, lub od przedstawicieli Abbott dowiemy się, że takie nieprawidłowości mogą wystąpić do 72 godzin od założenia sensora.

Najlepiej aplikować sensor w momencie, kiedy masz akurat stabilny, dobry poziom cukru. Czyli lepiej nie zakładać Libre tuż po posiłku lub podaniu insuliny bo wtedy pierwsze pomiary na pewno nie będą prawidłowe.

W związku z problemami jakie mogą pojawiać się w czasie pierwszych 3 dni użytkowania (nieprawidłowe pomiary) część członków grupy zaleca zaaplikowanie sensora 4-24 godzin przed jego aktywacją. Taki sposób nie ma uzasadnienia medycznego i jest polecany tylko na podstawie doświadczeń niektórych z nas. Być może dzięki temu opóźnieniu sensor ma czas aby nasycić się płynem, z którego odczytuje cukier. Sposób ten nie zaszkodzi ani nie skróci działania sensora, gdyż każdy sensor powinien działać pełne 14 dni od momentu jego aktywacji (pierwszego “skanu” czytnikiem) a nie założenia.

Jeżeli masz problemy z nieprawidłowymi odczytami w ciągu pierwszych dni użytkowania to nie zaszkodzi spróbować założyć sensor trochę wcześniej i dopiero po kilku-kilkunasu todzinach go aktywować. Może i tobie to rozwiązanie pomoże 😉

Jak interpretować wyniki?

System FreeStyle Libre pokazuje liczbową wartość poziomu cukru w płynie śródtkankowym (we krwi, która jest w tkance pod skórą). Pomiary te mogą być opóźnione o 5-15 minut w stosunku do pomiaru z krwi np. z palca. Oznacza to, że jeżeli zmierzymy krew używając zwykłego glukometru to wynik będzie zgodny z pomiarem dokonanym Libre dopiero po 5-15 minutach.

Ale poza wskazaniami liczbowymi poziomu glukozy we krwi Libre pokazuje również trendy – czyli strzałki informujące o tym czy cukier “idzie w górę” czy “leci w dół” i jak szybko to się dzieje. Strzałki, w połączeniu z wykresem pozwalają na lepszą interpretację wyników oraz na przewidywanie i zapobieganie np. zdarzeniom hipoglikemii.

Więcej o interpretacji wyników na podstawie strzałek trendów i wykresu przeczytasz na blogu Marka.

Czy i kiedy badać glukometrem?

Producent informuje, że “po co się kłuć, skoro można skanować”, ale rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa. W instrukcji znajduje się informacja, że w przypadku hipoglikemii (np. wskazanie LO) oraz wysokiego wskazania (HI) najlepiej potwierdzić wynik badaniem przy użyciu glukometru przed podaniem odpowiedniej korekty. Oprócz tego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości wynikających ze złego samopoczucia, które może np. wskazywać na hipoglikemię mimo, iż Libre pokazuje dobry poziom cukru należy również sprawdzić czy wynik na pewno jest prawidłowy.

Z doświadczenia użytkowników wynika, że można nie kłuć się nawet i tygodniami, jeżeli wskazania są zgodne z samopoczuciem i skanujemy się patrząc nie tylko na liczby ale również na wykres i strzałki. Ale większość z nas sprawdza krew z palca raz do kilku razy dziennie. Ilość skanów wykonywana przy pomocy czytnika przekracza niejednokrotnie liczbę 20 🙂

Czy możliwa jest kalibracja wyników?

Czytnika FreeStyle Libre nie da się kalibrować. Ma on wbudowaną fabryczną kalibrację – czyli sam interpretuje pomiary i wyświetla wyniki na podstawie swojego oprogramowania.

Kalibrować można tylko aplikacje na urządzeniu dodatkowym, czyli np. na telefon lub tablet.

Jak długo działa sensor?

Sensor FreeStyle Libre ma fabrycznie wbudowaną blokadę, która blokuje jego współpracę z czytnikiem dokładnie po 14 dobach od aktywacji.

Jednakże wielu użytkowników używających do odczytu sensora nie tylko czytnika, ale również telefonów komórkowych lub transmitera potwierdziło, że po “wyłączeniu” się sensora można skanować go jeszcze innym urządzeniem nawet przez kilka dni. Jeżeli sensor został aktywowany (uruchomiony) aplikacją GlimpS a nie czytnikiem Libre to udawało się “przeciągnąć” jego działanie nawet do 8 dni! Trzeba jednak pamiętać, że aktywacja sensora czymś innym niż czytnik Libre wiąże się z utratą gwarancji. Tak więc coś za coś ;).

Jeżeli chcesz przedłużyć działanie swojego sensora to zacznij skanować go telefonem przed upływem 14 dni. Skalibruj go odpowiednio wcześniej, tak aby mieć pewność, że odczyty są prawidłowe a potem korzystaj ile się da 😉

Jak rozpoznać, że sensor “zakończył żywot”?

Jeżeli skanujesz tylko czytnikiem FreeStyle Libre to na ekranie pojawi się odpowiedni komunikat informujący o tym, że sensor zakończył pracę. Jeżeli stało się to przed upływem 14 dni od jego aktywacji to możesz spróbować zgłosić reklamację, gdyż nie powinno się to wydarzyć w przypadku prawidłowego użytkowania sensora.

Nawet po pojawieniu się tego komunikatu możesz nadal skanować sensor telefonem komórkowym lub przy użyciu transmitera/smartwatcha. Nie da się tego jednak robić w nieskończoność. W pewnym momencie wyniki zaczną się powtarzać i albo odczyt ustawi się na jednym poziomie i aplikacja będzie wskazywać ciągle to samo (prosta linia na wykresie), albo twój wykres zacznie się powtarzać – ostatnie kilka godzin (zwykle ostatnie zapamiętane 8h) pomiarów będzie w nieskończoność pojawiało się na wykresie = wyniki przestaną być prawidłowe.

Czy telefon może uszkodzić sensor podczas skanowania?

Niektóre aplikacje pokazują ostrzeżenie, że niektóre telefony mogą uszkodzić sensor podczas skanowania. Na grupie pojawił się taki przypadek może 1 raz w ciągu 7 miesięcy od wprowadzenia Libre na rynek polski. Nie ma potwierdzonych informacji na ten temat, są za to informacje od wielu użytkowników, którzy używają różnych typów telefonów = działa.

Pamiętaj, że skanujesz telefonem na własną odpowiedzialność, ale większość z członków grupy robi to z powodzeniem.

 

Odczyty z Libre na wielu urządzeniach

Jeżeli do odczytu wyników z FreeStyle Libre używasz telefonu komórkowego, smartwatcha lub transmitera to wyniki te przesyłane są do telefonu, który może przesyłać je dalej – np. Na inny telefon z aplikacją lub do aplikacji NightScout.

Jak już dane znajdą się w NightScoucie – to można je pobierać i wyświetlać na różnych innych urządzeniach: no komputerze PC lub Mac, na telefonach (i z Androidem i z IOSem = IPhone), na tabletach (również iPad), zegarkach itp. – wszystkim co ma dostęp do internetu i zwykłą przeglądarkę.

Informacje o aplikacji NightScout i jej konfiguracji znajdziecie tutaj: http://nightscout.pl/

Wpływ Libre na prowadzenie cukrzycy

Jaki wpływ ma Libre na wynik HbA1c?

Wg informacji, które podała firma Abbott na Advanced Technologies and Treatment for Diabetes (ATTD) w Paryżu 15 lutego 2017 roku, u użytkowników 50.831 czytników, które skanowały 279.446 sensorów uzyskano poprawę HbA1C z 8.0 do 6.7%

 

Problemy

Czym zabezpieczyć przed odklejeniem?

Członkowie grupy sugerują, żeby zabezpieczać sensor przed odklejaniem, jeżeli wydaje nam się, że może się odkleić lub będziemy narażeni na intensywne użytkowanie – np. wysiłek fizyczny, basen, gwałtowne ruchy. Sensory nie są tanie, więc lepiej zapobiegać niż leczyć 😉 a dodatkowo u niektórych z nas skóra po prostu gorzej współpracuje i sensor gorzej się trzyma.

Sensor możemy zakleić:

 1. Tejpami – czyli taśmami do kinezjoterapii (plastry do kinezjotapingu), które dostać można przede wszystkim na allegro ale również w sklepach medycznych stacjonarnych i w internecie.
 2. Tegaderm – plasty z folią oddychającą dostępne również na allegro i w sklepach medycznych.
 3. Bandaże adhezyjne – do zakupienia m.in. w lecznicach weterynaryjnych, sklepach medycznych i na allegro.
 4. Opaski dla sportowców – tzw. frotki dostępne m.in. w sklepach sportowych, ale też od czasu do czasu w Lidlu lub Biedronce.

Różnice w pomiarach (Libre a glukometr)

Wielu użytkowników narzeka na różnice w pomiarach cukru we krwi wykonywanych FSL i glukometrem. Zanim wpadniemy w panikę, że Libre źle działa, musimy wziąć pod uwagę i zrozumieć kilka ważnych czynników:

 1. Wg informacji jakie przekazują m.in. przedstawiciele firmy Abbott oraz konsultanci na infolinii FreeStyleLibre może pokazywać nieprawidłowe pomiary nawet do 72 godzin po założeniu i aktywacji sensora. Przeczytaj jak radzą sobie z tym członkowie grupy
 2. FreeStyle Libre nie będzie nigdy pokazywać dokładnie takich samych wyników jak Twój glukometr. Jeżeli uda Ci się takie idealnie pasujące pomiary zaobserwować to jest to czysty przypadek i świadczy o tym, że Twój cukier jest raczej stabilny w danej chwili, ale nie spodziewaj się takich pomiarów codziennie o każdej porze.
 3. FreeStyle Libre pokazuje pomiar, który jest opóźniony w stosunku do pomiaru bezpośrednio z krwi (np. z palca) o ok 5-15 minut. Jeżeli twój cukier akurat szybko rośnie lub spada to mogą pojawić się nawet bardzo duże różnice. Zastanów się czy nie zjadłeś akurat posiłku albo czy nie podałeś niedawno insuliny.
 4. FreeStyle Libre tak jak i każdy glukometr ma prawo “mylić” się o 15-20% w stosunku do prawdziwego poziomu cukru w Twojej krwi. Tego prawdziwego poziomu cukru nie zmierzysz glukometrem – dasz radę go odczytać tylko poprzez badanie krwi w laboratorium. Wszystkie inne pomiary, czy to glukometrem, dexcom-em, Libre czy innymi urządzeniami mają swoją granicę błędu pomiarowego = mogą wskazywać trochę więcej lub trochę mniej niż jest naprawdę.

Jak obliczyć czy różnice w pomiarach to więcej niż 15%?

UWAGA! Poniżej pojawią się nieco skomplikowane obliczenia 😉

Możesz oprzeć się na przykładzie:

1 pomiar glukometr Libre = 100 = A

2 pomiar sensor Libre = 180 = B

Możliwy błąd pomiaru glukometrem A = przedział od 85 do 115

A – 0.15*A = 85 = a1

A + 0.15*A = 115 = a2

Możliwy błąd pomiaru sensora Libre B = przedział od 153 do 207

B – 0.15*B = 153 = b1

B + 0.15*B = 207 = b2

Jeżeli przedziały na siebie nie nachodzą, czyli:

a2 < b1 w przypadku gdy pomiar z krwi jest wyższy niż z Libre

a1 > b2 w przypadku gdy pomiar z krwi jest niższy niż z Libre

tak jak w powyższym przykładzie (115 < 153) i takie różnice zdarzają Ci się co najmniej 3 razy pod rząd to masz bardzo duże prawdopodobieństwo przyjęcia reklamacji i otrzymania nowego, sprawnego sensora.

Czy zgłaszać reklamację?

 1. Jeżeli Twój sensor został aktywowany aplikacją na telefon lub w jakikolwiek inny sposób bez użycia czytnika Libre to reklamacja może nie zostać przyjęta. Uruchomienie sensora poprzez aplikację wiąże się z utratą gwarancji!
 2. Jeżeli zauważyłeś duże różnice w pomiarach, które trwają mimo, iż od aktywacji sensora minęło ponad 72 godziny (3 dni) i udało Ci się skompletować 3 serie pomiarów 1) glukometr Libre + 2) sensor Libre i odnotowane pomiary w każdej serii są różne o więcej niż 15% to prawdopodobnie Twój sensor nawalił i reklamacja powinna zostać przyjęta.
 3. Jeżeli twój sensor odkleił się od plasterka = plasterek został na ciele a plastikowe urządzenie odkleiło się od niego – w większości przypadków takie reklamacje były rozpatrywane pozytywnie.
 4. Jeżeli twój sensor odkleił się razem z plastrem przed upływem 14 dni – zastanów się najpierw czy na pewno nie stało się to z Twojej winy – czy dobrze odtłuściłeś skórę przed aplikacją? czy nie zahaczyłeś o coś sensorem? czy nie moczyłeś sensora dłużej niż 30 minut w wodzie? – jeżeli uważasz, że błąd jest po stronie producenta, to spróbuj zgłosić reklamację, jednak może ona nie zostać uwzględniona.
 5. Jeżeli sensor lub czytnik przestały działać – odczyty z sensora są niemożliwe lub odczyt ciągle wskazuje LO albo HI; czytnik nie uruchamia się mimo, że ma naładowaną baterię; po przyłożeniu czytnika do sensora na ekranie przez długi okres czasu (np. powyżej 2h) pojawia się komunikat “Odczyt z sensora jest niemożliwy. Spróbuj ponownie za 10 minut.” – w takich przypadkach większość reklamacji jest uwzględniana.
 6. Jeżeli otrzymałeś sensor i/lub czytnik w ramach akcji promocyjnej/jako darmową próbkę/darowiznę z fundacji – prawdopodobnie nie będziesz mógł go reklamować. Darmowe próbki (tak jak próbki np. kosmetyków) nie podlegają reklamacji. Sensory i czytniki otrzymane z fundacji można czasem reklamować, ale tylko poprzez kontakt z fundacją, od której sprzęt otrzymałeś. To fundacja zgłosi ewentualną reklamację w Twoim imieniu. Podobnie jest np. z czytnikami otrzymanymi w poradni lub od przedstawiciela – spróbuj się z nimi skontaktować i zapytać czy jest możliwa reklamacja Twojego sprzętu.

Jak zgłosić reklamację?

Jeżeli Twój sensor zawiódł i nie jest to wina nieprawidłowego użycia lub mechanicznego uszkodzenia (np. zahaczenia o futrynę, zbyt długiego moczenia sensora, przyczepienia go na czole 😉 ) to możesz spróbować telefonicznie zgłosić reklamację.

Reklamacje przyjmowane są na infolinii firmy Abbott pod numerem telefonu: 800 500 800

Infolinia jest czynna w dni robocze (poniedziałek – piątek) w godzinach: 8-17.

UWAGA! Uzbrój się w cierpliwość. Większość z nas czeka bardzo długo na połączenie.

Co musisz wiedzieć zanim zadzwonisz:

Jeżeli chcesz zgłosić nieprawidłowe pomiary (np. duże różnice między pomiarami z krwi a pomiarami z Libre) to musisz posiadać: fabryczny czytnik Libre oraz paski do pomiaru cukru z krwi (Optium Xido) przy użyciu tegoż czytnika.

Następnie musisz wykonać 3 serie pomiarów:

1) mierzysz cukier z krwi glukometrem=czytnikiem Libre,

2) po 10-15 minutach skanujesz sensor Libre czytnikiem.

I tak 3 razy.

Jeżeli odnotowane pomiary w każdej serii są różne o więcej niż 15% to prawdopodobnie Twój sensor nawalił i reklamacja powinna zostać przyjęta. Pamiętaj, że te pomiary muszą być zapisane w pamięci czytnika Libre, aby producent mógł potwierdzić błędne wyniki.

UWAGA! W żadnym wypadku nie wyrzucaj sensora, który zgłaszasz do reklamacji. Przede wszystkim pamiętaj o wykonaniu 3 serii pomiarów, które będą podstawą do reklamacji. Jeżeli sensor przestał działać lub jego działanie jest wyraźnie nieprawidłowe to możesz go zdjąć, ale zachowaj go gdyż będziesz musiał odesłać go do firmy Abbott w specjalnej kopercie, którą otrzymasz po zgłoszeniu reklamacji.

Czy sensor działa po terminie ważności?

Generalnie każdy sensor ma wydrukowaną na opakowaniu datę ważności, po której nie powinno się go używać, ale zdarza się, że nie zdążymy wykorzystać wszystkich zamówionych sensorów zanim minie ta data. Czasem są to niestety dość krótkie daty więc lepiej nie zamawiać zbyt wiele na zapas. Niektórzy członkowie grupy używali z powodzeniem sensorów przeterminowanych nawet o 2-3 miesiące i nie zauważyli błędów w działaniu. Takie sensory da się normalnie aktywować. Jedynym mankamentem był słabiej trzymający klej – ale na to mamy radę: zakleić np. tejpem.

Czy sensor zakupiony w innym kraju zadziała z polskim czytnikiem?

W przypadku krajów europejskich = TAK. W przypadku sensorów z dalszych części świata (np. z Australii) może się nie udać aktywować takiego sensora czytnikiem polskim, ale można uruchomić go przy pomocy telefonu komórkowego i aplikacji GlimpS i normalnie korzystać przez pełne 14 dni np. skanując telefonem. Trzeba jednak pamiętać, że sensory uruchomione aplikacją tracą gwarancję.

Dodaj komentarz