Podstawy 2 – Historia mTransmiterów

Historia.

 
10 kwietnia 2016 roku opublikowana została przez JoernL pierwsza wersja oprogramowania oraz opis jak we własnym zakresie zrobić LimiTTer.
 
Pomysł na LimiTTer – to pomysł jak zrobić urządzenie, które odczyta dane o zawartości glukozy w płynie śródtkankowym zmierzone przez sensor Abbott Freestyle Libre i prześle je do telefonu z aplikacją xDrip. Aplikacja xDrip, która powstała 15 listopada 2014 roku i jest rozwijana przez kilkudziesięciu programistów jako projekt open-source do dzisiaj – była wtedy i do dzisiaj jest najbardziej rozwiniętą aplikacją “cukrzycową”. LimiTTer – jako nowe źródło danych w tej aplikacji wykorzystał sposób transmisji i format danych stosowany przez system Dexcom.
Początkiem września 2016 roku, jak tylko stałem się użytkownikiem systemu Libre (który kilka dni wcześniej wszedł oficjalnie na polski rynek) – postanowiłem zaadaptować LimiTTer do naszych lokalnych warunków – głównie w zakresie dostępności podzespołów, oraz wykonywać go niejako “usługowo” – dla osób, które same nie potrafią go sobie zrobić i oprogramować. Projekt otrzymał nazwę “Transmiter”.
W krótkim okresie czasu – paru tygodni powstało 5 szt Transmiterów testowych, które otrzymali uczestnicy grupy FB – Freestyle Libre PL. Grupy powstałej nie dużo wcześniej – w sierpniu 2016 roku.
(Transmiter testowy)
 
Po pierwszych testach – w ich wyniku powstała robocza wersja Transmitera, którą w ostatnich 2 miesiącach 2016 roku – rozpoczęło użytkować blisko 100 osób, w tym 5 za granicą.  By sobie jakoś zorganizować obsługę biurową zamawiania i wysyłki Transmiterów – uruchomiłem prosty sklepik internetowy . To miejsce i sposób w jaki można było go zamówić dla siebie. Od początku – Transmiter był “produktem” hobbystycznym, nie produkowanym jako firma, tylko wykonywanym w miarę posiadania części i czasu. Zwykle czas oczekiwania od chwili zamówienia, do chwili jego otrzymania to 2-3 tygodnie (poza okresami, gdy mam parę sztuk gotowych – “na stanie”).
(Transmiter)
 
Czas od powstania Transmitera do końca 2016 roku – pokazał jego słabe i silne strony. Silną stroną jest to, że nie wymaga on zmian od strony sprzętowej. Jest dziś dokładnie taki sam jak pierwszy, który opuścił moją pracownię. Słabe strony – to zaszłości związane z historią powstania LimiTTera i jego ograniczeniami. Starałem się je usunąć w Transmiterze II – czyli Transmiterze z nowym oprogramowaniem wewnętrznym.

Działanie i funkcje.

Co to jest Transmiter?  To jedno z najczęstszych pytań zadawanych na grupach FB poświęconych cukrzycy przy okazji dyskusji o systemie Freestyle Libre.
Od strony technicznej – Transmiter jest to konwerter NFC do BLE. Krótko, ale mało kto to zrozumie, więc nieco jaśniej:
sensor Freestyle Libre może być odczytywany przez czytnik za pomocą protokołu NFC. To taki rodzaj transmisji danych jaki stosowany jest na przykład w kartach bankowych do płatności zbliżeniowych. NFC wymaga, by obydwa urządzenia, które wymieniają między sobą dane znalazły cię bardzo blisko – maksymalnie do 1-2 cm jedno od drugiego. Fabrycznym czytnikiem Libre – praktycznie dotykamy go sensora, bądź to bezpośrednio, bądź przez ubranie.
Jeśli nie dotkniemy czytnikiem do sensora – nie ma możliwości dowiedzieć się jaką wartość zmierzył on w danej chwili. Stąd powstał pomysł na LimiTTer i moja modyfikacja czyli Transmiter: to urządzenie, które będzie cały czas założone na sensor i będzie ono ciągle przekazywało zmierzone wyniki do odbiornika – telefonu. Ten “cały czas” – to oczywiście w zależności od potrzeb – cała doba, noc, pobyt dziecka w szkole, kilka godzin, itp – co komu pasuje i co komu potrzeba. A “ciągłe przekazywanie” – to przesyłanie wyniku co 5 minut. Transmiter zasilany jest wbudowanym na stałe akumulatorem o pojemności 240 mAh, który wystarcza na 2-4 dni ciągłej pracy. Ładujemy go – tak jak telefon, tą samą ładowarką co fabryczny czytnik Libre.

Reasumując: LimiTTer/Transmiter – to dodatkowe urządzenia, które z systemu Freestyle Libre tworzą pełnoprawny system ciągłego monitoringu glikemii (CGM – Continuous Glucose Monitoring). Minimalny zestaw to: sensor Libre + Transmiter + telefon z systemem Android i aplikacją xDrip. (i oczywiście – plus fabryczny czytnik Libre do aktywacji sensora po jego założeniu).

Transmiter II

Powstawanie nowego Transmitera zapoczątkowane zostało przez trzy zagadnienia – jedno to problemy z “wyskokami” – nagle pojawiającymi się wynikami i w górę i w dół odbiegającymi od rzeczywistych pomiarów. Drugie – to zapotrzebowanie na przesyłanie nie tylko pojedynczego pomiaru, ale także historii – tak, jak to czyta fabryczny czytnik Libre. Trzecia – to potrzeba powstania aplikacji na inne rodziaje telefonów, głównie IPhone.
(“Nowy” – Transmiter II i “stary” – Transmiter)
Fizycznie – zmieniła się tylko obudowa (wnętrze jest takie samo jak w Transmiterze). Dodałem pełną obwódkę sensora, co może dodatkowo poprawić działanie – Transmiter nie będzie się tak łatwo odsuwał z sensora. Operacyjnie – Transmiter II dostał szereg nowych możliwości.
Nowości to:
  • możliwość samodzielnego ustalenia czasu, co jaki przesyłany jest wynik pomiaru – w zakresie od 2 do 9 minut. (obecnie – czas stały 5 minut),
  • możliwość wyboru protokołu transmisji – “stary” – czyli wysyłanie tylko najnowszego pomiaru oraz “nowy” – wysyłanie całości danych, to jest 15 pomiarów co 1 minutę z ostatnich 15 minut oraz 32 pomiarów co 15 minut z ostatnich 8 godzin.
  • możliwość wykonania pomiaru “na życzenie” – to znaczy po kliknięciu w odpowiedni przycisk/ikonkę w aplikacji. To funkcja odpowiadająca pomiarowi fabrycznym czytnikiem Libre.
  • całkowicie nowe oprogramowanie obsługujące odczyt sensora przez NFC. To największa zmiana w oprogramowaniu, bo praktycznie całkowicie od nowa zostało ono w tym zakresie stworzone – z głównym celem by usunąć “wysoki” w pomiarach.
Do współdziałania Transmiter II wymaga telefonu z systemem Android – od 4.3 w górę (dokładniej – każdy telefon z Androidem i Bluetooth w wersji 4.0 – BLE).
Standardowo – wszystkie Transmitery II wychodzą w konfiguracji podstawowej, takiej jak dotychczasowe, czyli – tylko pomiar co 5 minut. Tym samym są w pełni kompatybilne z aplikacją xDrip.

Transmiter MINI

W połowie 2017 roku – gdy okazało się, że dla znacznej części dotychczasowych użytkowników Transmiterów ich wielkość jest znaczącym problemem – powstała idea Transmitera w wersji Mini.
Ograniczenia wielkościowe wymusiły zmianę zasilania z akumulatora, który można ładować, na wymienialną baterię CR2032 – która umożliwia kilkudniowe działanie.
Ten transmiter jako pierwszy jest produkowany fabrycznie – to znaczy: fabrycznie montowane są elementy na płytkę drukowaną. Rozmiar elementów (1 x 0.5 mm) uniemożliwia ręczne lutowanie 🙂

Dodaj komentarz