Podstawy 3 – Aplikacja Spike na iOS (IPhone) – Instalacja i uruchomienie

Spike jest nowa aplikacją na telefony z systemem iOS. Nie jest jeszcze dostępna w Apple Store, ale poprzez TestFlight – aplikację w właściwie cały system jaki forma Apple udostępnia programistom – developerom dla budowania swoich aplikacji.

Najwygodniej – jest robić tą instalację wyświetlając ten wpis na czymś innym, niż telefon na którym instalujemy Spike. Będzie i łatwiej i będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że pominiemy któryś z kroków – co może skutkować albo nieprawidłowym działaniem, albo całkowitym nie-działaniem aplikacji 🙂

 

Chętni do używania Spike nie pobierają jej tak jak inne aplikacje, lecz by ją zainstalować na swoim IPhone muszą wykonać następujące kroki:

1, Należy wejść z dowolnej przeglądarki na stronę http://spike-app.com

2. Przewijamy stronę w dół – do części w której wpisujemy swoje dane dla rejestracji jako tester aplikacji Spike:

3. Po wpisaniu imienia i adresu e-mail jaki mamy zarejstrowany w Apple Store klikamy w “Send” i…. czekamy, aż otrzymamy wiadomość e-mail z danymi do dalszych kroków. Może to potrwać nawet do 48 godzin, choć zwykle bywa szybciej. Obecnie jest już ponad 1200 testerów i szybko ich przybywa, więc trochę może potrwać dopisanie nas do ich listy – odbywa się to ręcznie i robi to jedna osoba – twórca Spike Miguel Kennedy.

4. Nie musimy czekać bezproduktywnie. Na Facebooku szukamy grupy Spike App. Zgłaszamy chęć przystąpienia i po przystąpieniu czytamy co ludzie piszą. To najlepsze miejsca do kontaktu z twórcami (razem z Miguelem nad Spike pracuje twórca pierwszej aplikacji jaka powstała czyli iosxdripreader – Johan Degraeve). Poza tym pobieramy z Apple Store aplikację TestFlight.

5. Otrzymany mail z zaproszeniem do testowania aplikacji Spike wygląda tak:

5a. Tu jako uzupełnienie – może czasem się zdarzyć, że mail z zaproszeniem przyjdzie w postaci tekstowej – będzie w nim podany literowo-cyfrowy kod do ręcznego wpisania w TestFlight. Wtedy uruchamiamy aplikację TestFlight, w prawym górnym roku klikamy w napis “Redeem” i wpisujemy kod w okienko, które się pojawiło. Po wpisaniu kodu klikamy w “Redeem”.

6. W mailu z grafiką – klikamy w “View in TestFlight”, uruchamia się nam aplikacja TestFlight – od razu z okienkiem zapytania o pozwolenie na przysyłanie powiadomień. Klikamy w “Pozwalaj” – w przyszłości będziemy otrzymywać automatycznie powiadomienia o pojawiających się kolejnych wersjach aplikacji.

7. Po pobraniu dochodzimy do ekranu na którym mamy po raz pierwszy możliwość uruchomienia aplikacji Spike – klikamy w “Open”:

  

8. Akceptujemy powiadomienia od Spike (będą to informacje o pomiarach, alarmach, itp), Umowę licencyjną. Jako trzeci ekran pojawia się nam zapytanie, czy chcemy, aby “pomocnik aplikacji” przeprowadził nas przez procedurę uruchomienia. Klikamy Yes”:

9. Pojawia się nam pierwszy ekran aplikacji – na którym “pomocnik” podpowiada by kliknąć w przycisk wyboru menu na górze po lewej stronie.  Tu dygresja – Spike, podobnie jak xDrip na Androida ma dwa menu – główne po lewej oznaczone trzema kreskami i pomocnicze po prawej – oznaczone trzema kropkami. Po kliknięciu w “3 kreski” – rozwija się menu główne z opcjami: “Sensor”, “Transmiter”, Settings”, “Help”, “Bug Request” i Disclaimer”. Zgodnie z podpowiedzią wybieramy “Settings” i dalej “General”:

10. W “General” czyli ustawieniach ogólnych – wybieramy tryb zegara (24 czy 12 godzin am/pm), Jednostki glukozy – “Unit” (mg/dl czy mmol), oraz główne wartości (te wartości nie są bezpośrednio używane w alarmach, są “podpowiedziami” przy ustawianiu alarmów). Po kolei od najwyższych – Bardzo Wysoka, Wysoka, Niska, Bardzo Niska. Dwie środkowe – Wysoka i Niska – to ograniczenia przedziału docelowego używane w statystykach. Po ustawieniu wartości ogólnych – klikamy w “Back”, wracamy do menu i wybieramy kolejną opcję – “Transmitter”

11. Pierwszą czynnością na tym ekranie jest wybór rodzaju transmitera jaki używamy. Klikamy w “Select”, pojawia się lista, gdzie mamy do wyboru” BluCon, BlueReader, Dexcom G4 i G5, LimiTTer oraz Transmiter PL – czyli T-Mini i jego poprzednicy – T-I i T-II. Dalszy opis będzie dotyczyć wyboru tej właśnie opcji, czyli “Transmiter PL”. Klikamy w “Transmiter PL” i na tym kończymy ten ekran wracając do ekranu głównego przez “Back”.

12. Po wybraniu transmitera, lub w czasie powrotu do ekranu głównego może pojawić się informacja (pierwszy ekran niżej), aby czekać na żądanie parowania urządzeń Bluetooth. Ignorujemy, gdyż T-Mini nie wymaga parowania. Z ekranu głównego wchodzimy od razu ponownie w menu “3 kreski” i przechodzimy do “Sensor”, gdzie uruchamiamy sensor klikając w “Start”. W tym miejscu kilka słów wyjaśnienia: uruchomienie sensora w aplikacji nie ma nic wspólnego z rzeczywistym uruchomieniem sensora po jego założeniu – czytnikiem fabrycznym Libre. W aplikacji – jest to otwarcie możliwości zapisywania danych z sensora. Wiele osób po pierwszym uruchomieniu sensora w aplikacji – nigdy go nie zatrzymuje. Procedura Start/Stop sensora nie ma wpływu na sam sensor. Jest to czynność czysto informacyjna dla aplikacji Spike. Tak samo jest w xDripie.

13. Tutaj także pomijamy informację o potrzebie oczekiwania na parowanie i klikamy “Start Sensor”, po czym podajemy datę i godzinę jego uruchomienia. Jeśli podamy datę bieżącą i czas krótszy niż godzina od momentu wprowadzania – to będziemy musieli tą godzinę odczekać – podobnie jak to się dzieje przy uruchamianiu sensora czytnikiem fabrycznym – zatem podajemy co najmniej godzinę wcześniej niż jest 🙂 i Potwierdzamy “Start Sensor”. Aplikacja wyświetla ekran informujący, że teraz powinniśmy oczekiwać na 2 pomiary z transmitera by wykonać wstępną kalibrację. Klikamy “OK” – i dalej wracamy przez ekran “Senor” i “Back” do ekranu głównego.

 

14. Mamy już przygotowaną aplikację – teraz musimy połączyć się z transmiterem.  Od tej chwili T-Mini powinien być działający i zamocowany na sensorze Libre. Przez menu “3 kreski” wchodzimy w “Transmiter” i klikamy “Skan” – Wyświetli się nam potwierdzenie “Skan Bluetooth Device – Scanning for Bluetooth device has started”, które akceptujemy – “OK”. W chwili, gdy transmiter zostanie znaleziony – wyświetli się drugie potwierdzenie – które także akceptujemy – “OK” – i jesteśmy na ekranie “Transmitter”. Ten ekran nie odświerza się samoczynnie – by pokazał aktualne, po skanowaniu dane – trzeba wrócić do menu przez “Back” i ponownie wejść w “Transmitter”. Wtedy, gdy wszystko do tej pory poszło poprawnie -mamy w kolejnych pozycjach: “Data source: Transmiter PL”, “Device Name: LimiTTer”, “Status: Connected”. Danych baterii jeszcze nie mamy (“unknown” czyli nie znane) – pojawią się po pierwszych danych otrzymanych z T-Mini. Dalej – wracamy do ekranu głównego.

15. Po chwili pojawi się wezwanie do pierwszej, a następnie do drugiej kalibracji. Wpisujemy wynik zmierzony glukometrem i klikamy w “ADD”.

16. Na tym praktycznie zakończyliśmy instalację i uruchomienie aplikacji Spike. Przychodzące z T-Mini pomiary – będą się wyświetlały na bieżąco, będzie się rysował wykres glikemii, aktualizowały statystyki w dole ekranu. Wartości kolejnych pomiarów możemy zobaczyć klikając w menu pomocnicze – “3 kropki” (po prawej na górze” i następnie w pierwszą opcję “Reading”. Pokaże się tabelka z pomiarami i czasem z jakiego pochodzą. Wyjście z tabeli przez “Back” i powód do głównego ekranu.

Skala wykresu jest dynamiczna – sama się dostosowuje do najmniejszej i największej wartości glikemii widocznej w danym momencie na wykresie.

To jedna nie wszystko – dalszym etapem jest spowodowanie, by aplikacja nas alarmowała przy wysokich lub niskich poziomach glikemii, gdy jest przerwa w pomiarach, by wysyłała wyniki dalej, itp…. To będzie tematem kolejnego artykułu.

 

 

Dodaj komentarz